top of page

СВОБОДАТА ДА УЧИШ


Отдавна си мечтаехме да споделяме с по-широк кръг от родители разговорите, въпросите и търсенията, които стоят в основата на ЧСУ „Демократично образование Варна“. Не готови рецепти за възпитание, а пространство за истински срещи - такива, в които можем заедно да мислим за детството, ученето, свободата, границите и отношенията между деца и възрастни.

Така се роди поредицата родителски работилници „Свободата да учиш“ - поредица от срещи, посветени не толкова на „правилните отговори“, колкото на смислените въпроси. Въпроси, които си задава почти всеки родител, но за които рядко остава време и пространство в забързаното ежедневие.

Първата среща беше посветена на темата „Как да съхраним вроденото любопитство на децата?“ - разговор за вътрешната мотивация, страха, натиска и условията, от които децата имат нужда, за да растат като уверени и свързани със себе си хора.


„Кое е нещото, което детето ви обича да прави без да го карате?“ - С този въпрос посрещнахме гостите си.

Още в началото атмосферата беше различна от обичайните лекции за възпитание. Вместо да говорим за контрол, оценки и резултати, започнахме от нещо много по-човешко - от естественото любопитство, с което всяко дете идва на света.

През цялата вечер се връщахме към една проста, но важна идея: че децата не трябва да бъдат насилвани, за да се развиват. Желанието за изследване, игра, учене и откриване е естествена част от човека. Въпросът не е как да „накараме“ детето да учи, а как да създадем условия, в които тази вътрешна мотивация да остане жива.

Говорихме за нещата, които често разрушават тази връзка с ученето - постоянния натиск, страха от грешка, сравненията, усещането, че любовта и приемането зависят от представянето. Все по-ясно започна да се очертава разбирането, че когато ученето е свързано основно със страх и напрежение, вътрешната мотивация постепенно отслабва.

Една от най-силните части на срещата беше разговорът за родителските страхове. Започнаха да се появяват познати мисли:

„Ще мързелува.“„Ще изостане.“„Няма да стане успешен.“„Няма да има дисциплина.“

Но вместо да търсим бързи отговори, останахме в самите въпроси. -Какво всъщност означава успех? Кога човек развива истинска дисциплина? Какво се случва с мотивацията, когато всичко е постоянно насила? Познавате ли възрастни хора, които са били отличници, но днес се чувстват изгубени?И колко често човек намира истинския си път по-късно - не под натиск, а когато има пространство да опознае себе си?

Постепенно разговорът премина към темата за условията, от които децата всъщност имат нужда, за да растат - безопасност, свобода и смисъл. Защото любопитството не се създава отвън. То вече съществува. Нашата роля като възрастни е да се грижим за средата, в която то може да оцелее.


Ние всички искаме децата ни да са щастливи, нямам съмнение. Но съзнателно или не, носим в себе си различни убеждения за това как се постига това щастие - представи, оформени от собственото ни детство, от начина, по който сме били възпитавани, от страховете и очакванията, с които самите ние сме израснали. По време на разговора заедно стигнахме до заключението, че може би най-важното не е да „изградим“ детето по определен модел, а да не изгубим връзката с онова живо и естествено ядро, с което то идва на света.

Отговорите на финалния въпрос в края на вечерта - „Кое е онова, което искате да запазите живо в детето си?“ дойдоха от вътрешен диалог дълбоко в душата ни и сякаш разкриваха собствените ни, все още пулсиращи копнежи.

Любопитството. Смелостта. Радостта. Въображението. Способността да бъде себе си...


Тази работилница за родители ни припомни колко важно и смислено е за нас да споделяме опита, наблюденията и изводите, до които сме стигнали през годините на съществуването на ЧСУ „Демократично образование Варна“. С времето разбрахме, че най-ценните разговори за образованието започват не от готовите отговори, а от истинските човешки въпроси - за връзката, доверието, мотивацията и средата, в която растат децата. След тази вечер се почувствахме вдъхновени да превърнем тези срещи в жива практика през цялата година - пространство, в което заедно да търсим как изглежда едно по-смислено и човеколюбиво образование. Образование, което не поставя на първо място академичното оценяване и съревнованието, а уважението към детето и развитието на човека като цялостна личност.





 
 
 

Коментари


  • Instagram
  • MOBILE
  • Facebook
  • grey-email-icon-26
  • Youtube
bottom of page