top of page

AI and ICT Tools for a Student-Centered Classroom

В периода от 16.06 до 20.06 се проведе курсът „AI and ICT Tools for a Student-Centered Classroom”, по проект 2024-1-BG01-KA122-SCH-000216818, финансиран от Еразъм+. Това беше една невероятна възможност за нашите учители - Майкъл Георгиев, преподавател по история и Славена Георгиева, преподавател по български език и литература, не само да посетят магичната столица на Португалия - Лисабон, но и да се потопят в света на изкуствения интелект и да научат за различни програми, които да включат в образователния процес, така че часовете в класната стая да бъдат интересни, динамични, ангажиращи и ползотворни.


Основният фокус на обучението беше върху използването на изкуствен интелект (AI) и информационни технологии (ICT) за подобряване на учебния процес. Запознаването с различни иновативни инструменти може да направи преподаването и ученето по-интересни и да улесни ежедневните задачи в училище а също така и да подготвя децата за живот в свят, по-различен от този, който познаваме – с изкуствен интелект.


По време на престоя си в Лисабон двамата ни участници усвоиха как AI може да действа като помощник в различни ситуации, например при изготвянето на интересни задачи с различна трудност, планиране на уроци, създаването на интерактивни образователни игри, генериране на чернови и организиране на данни. Научиха също как да използват AI за персонализиране на уроците спрямо нуждите на всеки ученик и да следят напредъка им. Едно от най-полезните неща на курса бе да се запознаят по-отблизо с различни сайтове и приложения като  Goosechase.com, Conker.ai, Padlet.com, Napkin AI и други.


Обучението включваше и запознаване с практически инструменти за:

  • Създаване на съдържание: Научих се да използвам платформи като Canva, Gamma, Ideogram и InVideo за създаване на визуални и видео материали.

  • Продуктивност: Запознах се с помощници като Chat GPT / Gemini AI и Quillbot AI, които помагат за подобряване на писането и комуникацията.

  • Ангажиране на учениците: Разгледах интерактивни платформи като Padlet, Diffit, MagicSchool, Kahoot! и QuestionWell, които са чудесни за динамични тестове и дискусии.


Освен професионалното си развитие, те имаха възможността да се потопят и в богатата култура и история на Лисабон. Посетиха забележителности като Манастира Жеронимуш, Кулата Белем и Замъка Сао Жорже. Опитаха традиционни португалски ястия като Bacalhau и Pastel de Nata.


„Престоят ми в Лисабон ме убеди, че изкуственият интелект не замества преподавателите, а ни помага да бъдем по-ефективни и креативни. Това пътуване ми даде ценни знания и умения, които ще приложа в моята работа, за да предложа по-модерно и интерактивно обучение на моите ученици. Насърчавам всички колеги да експериментират с тези инструменти и да споделят своя опит “ сподели Майкъл след завръщането си, след което веднага организира презентация за представяне на наученото с целия екип на училището ни, за което сме много благодарни!


Еразъм+ дава възможност на учителите да учат нови неща, да се надграждат в своята работа, да посещават различни държави, да обменят опит с чуждестранни колеги, като това ги мотивира да се развиват, така че да бъдат в полза на учениците и техните нужди.



 
 
 

Коментари


  • Instagram
  • MOBILE
  • Facebook
  • grey-email-icon-26
  • Youtube
bottom of page